YENİ ÜRÜN ZEYTİNYAĞI EL YAKACAK

YENİ ÜRÜN ZEYTİNYAĞI EL YAKACAK

Sızma zeytinyağının raflarda fiyatı 100 liranın üzerinde

YENİ ÜRÜN ZEYTİNYAĞI EL YAKACAK

Mutfaklarımızın vaz geçilmez ürünlerinden olan zeytin yağının yeni fiyatları yavaş, yavaş belli olmaya başladı.

Yeni zeytin ürününün hasadının başlamasıyla başta Marmara Birlik olmak üzere, zeytinyağı üreticilerinin yağlık zeytini tavan fiyatını 16 lira açıklamasında sonra, geçtiğimiz yılın ürünü sızma  zeytin, 70 lira bandında satırken, yeni ürünün 100 liranın üzerinde satılması bekleniyor.

Gemlik Körfez Gazetesi olarak ilçemizdeki büyük marketlerde yaptığımız araştırmada, Özdilek Alışveriş Mağazasında yeni fiyatların raflara yansıdığını gözlemledik.

Türkiye’nin büyük zeytinyağı üreticilerinden Ayvalık kökenli Komili A.Ş. nin1litrelik sızma zeytinyağı 105 liradan, Rievera tipi zeytinyağı ise 84 liradan işlem görüyor.

Egemen markalı sızma zeytinyağının fiyatı 99.95 lira, rievera tipi zeytin yağı ise 89.95 liralık etiket taşıyor.

Yine Türkiye’nin en önemli üretici firmalarından Tariş zeytin sızma yağları 1litrelik teneke ambalajlarda 110.90 TL. den satarken, rievera tipi zeytin yağını ise 109.95 liradan satılıyor.

2 litrelik teneke ambalajlı Kristal marka rievera zeytin yağının fiyatı ise 142.90 liradan satılırken, A/101mağalar zincirlerinde 1litrelik plastik pet şişelerde sızma zeytinyağı 74 lira, rievera tipi zeytin yağı ise 72.50 liradan satılıyor.

Bu ürünlerin geçmiş dönem ürünü olduğu, yeni fiyatların raflara yansımadığı belirtiliyor.

 

TARİŞ 81 LİRADAN SIZMA YAĞ ALIYOR

Öte yandan Türkiye’nin en büyük üretici zeytin yağı firmalarından

 

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Hilmi Sürek, 2022-2023 sezonunda sızma zeytinyağı alım fiyatını 81 lira olarak belirlediklerini açıkladı.

Sürek, yazılı açıklamasında, dünya çapındaki fiyat oluşumlarını dikkate alarak bir alım kampanyası başlattıklarını, yapılan saha çalışmalarının bu sezon, ülke tarihinin en yüksek rekoltesinin elde edileceğini söyledi.

Sürek şöyle konuştu:

"Dünyanın en büyük üreticisi İspanya'da kuraklık nedeniyle ciddi verim kaybı olduğu bilinmektedir. İspanya'nın yanı sıra benzeri durum İtalya ve Portekiz'de de görünmektedir. Bu durum ülkemiz zeytinyağlarının değerlendirilmesi açısından önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu fırsatı hep beraber kazanca dönüştürmeliyiz. Zeytin ve zeytinyağı üretimi için çabalayan herkese başarılı ve bereketli bir sezon diliyorum. Birliğimiz, üreticisini mağdur etmeyecek fiyatlarla alım kampanyasını açmıştır."

 

GEMLİK’ TE YAĞLIK ZEYTİN 16 LİRADAN ALINIYOR

Zeytin hasadının başlamasıyla üreticiler olgunlaşan zeytinleri toplamaya başladı.

Yağlık zeytin yağ alım fiyatları kooperatifler tarafından 16 lira olarak belirlenmesinden sonra ilçemizdeki büyük yağ işletmeleri de üreticilerin getirdikleri yağlık zeytinleri sıkmağa başladı.

Yağ işletmelerinde yağlık zeytinin kilosu 2 lira 50 kuruştan sıkılırken,  yağlık zeytin alım fiyatları ise işletmeye göre farklılık gösteriyor.

Yağhanelerde bu gün için sıkımlık zeytin 10 lira ile 14 lira arasında alındığını belirten işletme yetkilileri, havaların kurak gitmesi nedeniyle yağhanelerin tam kapasite yerine tek makine ile sıkım yaptığı belirtiliyor.

Solive Yağ İşletmesi sorumlusu Selim Solaksubaşı, gazetemize yaptığı açıklamada bu yıl zeytin yağ fiyatlarının 16 liranın üzerinde olacağını belirterek şunları söyledi:

“ Marmarabirlik yağlık zeytin fiyatlarını 16 liradan alacağını açıkladı. Bu baz alındığında 4-4.5 kilodan çıkacak 1 kilo yağ, 4 liradan 64 lira eder. Sıkım ücreti 4 kilo için 10 lira da buna eklendiğinde, fiyat 74 liraya çıkar. 5 kiloluk bir teneke 25-30 lira civarında. Ortalama kiloya 6 lirayı da bunu eklersek, fiyat 80 lirayı bulur. Buna işletme masraflarını da koyarsanız yağ fiyatı 90 lirayı geçer.

Bu ürün nasıl 100 liranın üzerinde satılmasın.”

ÜRETİCİ YAĞMUR BEKLİYOR

Uzun süredir bölgemize yağış düşmemesi nedeniyle, zeytinliklerde baş gösteren kuraklığın giderilmesi için üreticiler meteorolojiden yağmur haberleri bekliyor.
Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.