UMURBEY CELAL BAYAR MÜZE VE KÜTÜPHANESİ İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR

UMURBEY CELAL BAYAR MÜZE VE KÜTÜPHANESİ İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR

Proje Mimarı Mimar Hasan Sözüneri, "İnşaat, Umurbey’in geleneksel yapı dokusuna uygun yapılacak, müze ise çağdaş müzecilik gereklerine uygun olacak.” dedi.

UMURBEY CELAL BAYAR MÜZE VE KÜTÜPHANESİ İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR

Gemlik KÖRFEZ Gazetesi- (Kadri Güler)

İşletilmesi, Celal Bayar Vakfı’ndan, Cumhurbaşkanlı’ğına devredilen, Umurbey Celal Bayar Müze ve Kütüphanesi’nin yıkılarak yerine yeni inşaat hızla devam ediyor.

Projesi Hasan Sözüneri Mimarlık firması tarafından yapılan ihalesi gerçekleştirildikten sonra yapımına başlanan Celal Bayar Müze ve Kütüphanesi’nin karkas inşaatında son kata gelindi.

Sözüneri Mimarlık, Hasan Sözüneri firması tarafından çizilen proje, Gürbüzler Ltd. Şti. firması ve GİYAP İnşaat firmaları tarafından ortaklaşa alındı.

Celal Bayar Müze ve Kütüphanesi Yapım işi, İçişleri Bakanlığı, Bursa Valiliği, YİKOB Bursa tarafından yaptırılıyor.

İnşaat sözleşmesi 31.11.2022 tarihinde imzalanan yapının iş bitim süresi ise 500 gün olarak belirlendi.

Edinilen bilgiye göre, müze ve kütüphane salonu ile çevre düzenlemesinin toplam alanı 3900 metrekare olacak.

‘Sözüneri Mimarlık’ sahibi Hasan Sözüneri, yapımı devam eden inşaatta yapılacak yapıların yerel mimari üslubuyla projelendirildiğini söyledi.

Sözüneri; ” Bu günkü ağaç dokusuna zarar vermeyen, oranlarıyla çevreye saygılı, Umurbey’in geleneksel yapı dokusuna uygun, inşaatın yapılacağı, müzenin ise çağdaş müzecilik gereklerine uygun olacak.” dedi.

Sözüneri, eski müzedeki sinemanın Umurbey hafızasındaki yerinin canlı tutulacağını, ayrıca bu binada çok amaçlı salonu ve cep sinemasının da yer alacağı, engellilerin ulaşımına uygun olacağı belirtildi.

KÜTÜPHANEDEKİ KİTAPLAR

ANKARA’YA GÖTÜRÜLMEK İSTENMİŞTİ

Uzun yıllar Celal Bayar Vakfı tarafından yönetilen Müze ve Kütüphane, Cumhurbaşkanlığına devredilmesinden sonra personeli tamamen değiştirildi.

Celal Bayar’ın Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrasından ölümüne kadar topladığı tüm belgeler ve kendisine Cumhurbaşkanlığı sırasında verilen armağanlar, değerli tablolar, el yazma kur’anlar, fotoğraflar, resimler, şiltler, silahlar müzede sergilenirken, fotoğraflar, ile toplamı 20 binin üzerin de olan değerli el yazması kitaplar, belgeler bulunuyor.

Kütüphanede bulunan kitapların büyük çoğunluğu 5 yıl önce, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından, kasalara konarak Ankara’ya götürülmesi üzerine Celal Bayar Vakfı kitapların geri getirilmesini sağladı.Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.