KENT KONSEYİ BAŞKAN ADAYI AKKUŞ'TAN MAG-DER İLE İŞ BİRLİĞİ SÖZÜ

KENT KONSEYİ BAŞKAN ADAYI AKKUŞ'TAN MAG-DER İLE İŞ BİRLİĞİ SÖZÜ

KENT KONSEYİ BAŞKAN ADAYI AKKUŞ'TAN MAG-DER İLE İŞ BİRLİĞİ SÖZÜ

Gemlik Kent Konseyi Başkan Adayı Sedat Akkuş ve ekip arkadaşları Gemlik'in önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Mag-Der ekibini ziyaret ederek Bursa Mag-Der Başkanı Yusuf Yumru ile projeler üzerinden fikir alışverişinde bulundu.

MAHALLE AFET TİMLERİ KURMAK İSTİYORUZ

Ziyarette konuşan Akkuş, bugün bakıldığında afet anında Gemlik'in en güçlü yanının, geniş katılımlı ve tecrübeli bir ekibe sahip Mag-Der olduğunu vurguladı. Başkan Adayı Akkuş, "Şunu da unutmamalıyız ki, Gemlik birinci dereceden deprme bölgesi. Bu ekibin hepsi olası bir afet anında afetzede olacak; yani kendisini, ailesini, komşusunu, akrabasını kurtarma çabası da olacak. Bu yüzden biz istiyoruz ki, bu kadar yüksek deprem riski altında olan bir ilçenin her mahallesinde Mag-Der'e bağlı ekipler olsun. Bugüne kadar uygulanmamış olsa da kent konseyleri bünyesinde başkanlığını mahallenin muhtarının yaptığı 'Mahalle Komiteleri' var. Biz de bu komiteleri önemsiyoruz ve muhakkak kuracağız. Bu komitelerin Mag-Der bünyesinde gerekli eğitimleri alarak kendi mahallelerinin 'Afet Timleri' olmasını istiyoruz." dedi.

Akkuş'un, derneklerinin kuruluş amacına uygun bir konuya değindiğine dikkat çeken Bursa Mag-Der Başkanı Yusuf Yumru ise, "Bizim derneğimizin adı 'Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği'. Bizim de amacımız her mahallemizde gönüllülük esasına dayalı ekiplerin olması. Eğer siz seçilir, kent konseyi başkanı olursanız ve ortaklaşa bu projeyi yürütürsek, kent konseyinin mahalle komitelerini aynı zamanda mahalle afet timlerine çevirmek için gerekli olan 'Afet Bilinci ve Hazırlık', 'Afet Psikolojisi', 'Temel Yangın Söndürme', 'Temel İlkyardım', 'Temel Arama ve Kurtarma' eğitimlerini bünyemizdeki eğitmenler ile veririz. Her mahallede bulunan toplanma noktalarına kısa konteynerler koyulup temel malzemeler ile doldurulmasını sağlarız." diye konuştu.Yorum Yap

0 Yorum

Henüz hiç yorum yapılmamış.