BAŞÖĞRETMENİMİZİ ZİYARET (1)

Ürer Konak Profil Resmi
Ürer Konak

ANAÇEV Gemlik Şubesi, 24 Kasım Öğret menler Günü’nde ulu önder, Başöğretmenimiz Atatürk’ü ziyaret ederek bu günü; başkentimizde kutlamak istedi. Gönüllü dostlarımız, yönetim kurulumuz ve emekli öğretmenlerden oluşan 45 kişilik            grupla yola çıkıldı. 
24 Kasım 2019 günü sabahı 05.oo de yola çıkıldı... Önce Polatlı ilçemizden 4 km. uzaklıkta ALAGÖZ köyüne uğranıldı. Bu köy pek bilinmez. Ama tarihimiz yönünden çok önemli bir köydür. M. Kemal, Sakarya Savaşı’nı bu köydeki karargahtan yönet miştir. Yıllar önce bir kez daha ziyaret etmiştik. Karargah binası o zamanlar bakımsızdır. Köyün dışında, karşısında bir muhtarlık binası bulunmaktaydı... Anahtarını o günkü muhtarı bularak, içeriye girebilmiştik. Şimdi ki durumu ise çok farklı... Restore edilmiş, çevresi yeşillendirilmiş, duvarlar çevrilerek korumaya alınmış. Tam karşısına bir “Kültür Merkezi, açılmış. Bina Genel Kurmay Genel Sekreterliğine bağlı Anıtkabir Komutan lığına devredilmiştir. 2 katlı ve 12 odalıdır... Nutuk’da “12 Ağustos 1921 günü Erkan-ı Harbiye Umumi Reisi Fevzi Çakmak Paşa hazretleriyle beraber Polatlı’da cephe karar gahına gittim” diye yazdığı yer ALAGÖZ Karargahı’dır. 
Tarihimizin dönüm noktalarımızdan biri olan son savunma Savaşımız Sakarya Savaşı buradan yönetilmiştir. 23 Ağustos 1921 günü TBMM nin yayınladığı bir bildiriyle millete ve dünyaya Türk zaferini duyurmasıyla sona ermiştir. Savaşı, sonuçlarının burada uzun uzun anlatmaya cağım. Sadece bir cümleyle önemini şöyle anlatabilirim sanıyorum: -1683 2. Viyana Bozgunu’ndan beri süre gelen Türklerin geri çekilişi sona ermiştir. Artık taarruz sırası bize gelmiştir. 
Burayı ziyaretten sonra KIZILCAHAMAM’da konaklaya cağım ÇAM OTEL’e öğle saatlerinde ulaşıldı. Öğle yemeği, biraz dinlenmeden sonra doğal kaplıca sularından yararlan dık. Yorgunluk attık. İyi geldi doğrusu bu doğal sıcak sularda ter atmak, banyo yapmak. Kızılcahamam Ankaramıza bağlı kaplıcaları, yemyeşil çam ve karışık ormanlar içinde bir vadide kurulmuş şirin bir ilçe... Toprağının rengi ve bölgedeki kaplıcalardan dolayı bu ismi aldığı söylenir. Aslında tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Hitit, Frig, Lidya, Galat, Roma, Bizans, Anado lu Selçuk ve Osmanlı egemenlikleri dönemlerini yaşamıştır. 1197 de Alaattin Keykubat yönetimindeki Selçuk lu güçleri buraları Bizanstan alır. Bu top raklara Oğuz boylarını yerleştirir. Kayı, Kınık, Eymür, Kızık, Bayat, Bayındır.... gibi boylar yerleştirilir. Bugün köylerin pek çoğu çevrede bu isimlerle anılır... 
24 Kasım akşamı yemek sonra otelimi zin toplantı salonunda yöresel bir sanatçının konserini izledik.. Ara verildiğinde günün anlamıyla ilgili konuşmalar, şiirler ve “Öğretmen Marşı” okundu... Otelde kalan diğer misafirlerde kutlamalara katıldılar. Sonunda otelin bizler için yaptırdığı pastanın kesimiyle geç saatler de kutlama törenimiz bitti. 
Sabahleyin erkenden Başöğretmenimizin ebedi istirahatgahı    ANITKABİR’e doğru yola çıktık. Saat 10.oo-12.30 arası kabrine karanfillerimizi sunduk, dualarımızı yaptık... Duygu dolu anlar yaşadık. Yine çok kalabalıklar ziyaretine gelmişlerdi. Yurdun değişik yörelerin den insanlarımızda. Hatta KORE’den kalabalık bir grupta vardı ziyaretçiler arasında. 
Müzeyi ziyaret ettik. Savaşların anlatıldığı görselleri, yapılan devrimleri anlatan resim ve yazıları, Atatürkü müzün eşyalarını, kitaplarını barındıran bölümlerini gezdik. 4 bine yakın okuduğu kitapları gördükçe o’nun okumaya- kültüre ne kadar önem verdiğini bir kez daha anladık. 
İsmet İnönü’nün kabrini de ziyaret ede rek o’nu da andık. Dualar ettik. Askerlerimi zin nöbet değişimlerini izledik. 
Öğleden sonra Bey pazarı ilçesine doğru yola çıkıldı. Akşam üze rine doğru Beypaza rı’na vardık. Tertemiz, güleryüzlü personelin olduğu BEYPALAS Oteline yerleştik... Yorulanlar dışında   gruplar halinde ünlü yazarını dolaşmaya başladık. Bu ilçemize de önceden gelmiştim... Bayağı gelişmiş, modern bir ilçe görünümüne ulaşmış... Düzgün, güzel bir ana caddesi olmuş. Ama özgün mimarisi olduğu gibi korunmuş. Eski tarihi konakları, evleri res tore edilerek çok güzel bir şekilde korunmuş. 
Beypazarı, Ankara’nın 100 km. batısında yer alan, Ankara-İstanbul yolu üzerinde kurulmuş şirin bir ilçe... Tarihteki ilk adı LAGANİA. Prof. Dr. Bilge Umar’ın kitabında anlamının “Kaya Doruğu Ülkesi” geldiği yazılı.. Tarihte çok çeşitli uygarlıklar yaşamış... Hitit-Frig-Galat- Roma-Bizans-Anadolu (Türkiye) Selçukluları ve Osmanlı... 
Devamı yarın...Diğer Yazıları