BİR TEMEL ATMANIN ANOTOMİSİ

Kadri Güler Profil Resmi
Kadri Güler

BİR TEMEL ATMANIN ANOTOMİSİ

9 Şubat 2023 Cuma günü Gemlik’te bir temel atma töreni izledik.

Neyin temeli atılıyor derseniz hemen cevaplayayım.

2023 yılının Kasım ayanın 16. günü şiddetli fırtına ve dalgalar, Gemlik sahillerinde büyük yıkıma neden oldu.

Eski Belediye Başkanlardan Hakkı Çakır’ın Belediye Başkanlığı döneminde doldurulmaya başlayan Karsak Deresi ile Çarşı Deresi arasındaki kıyılar, Nezih Dimili ve Mehmet Turgut döneminde tamamlandı. Mehmet Turgut döneminde büyük kayalar kordonun önüne konarak, kordonun dalgalardan korunacağı sanıldı.

Bu kordona Nezih Dimili döneminde katledilen araştırmacı yazar Uğur Mumcu adı verildi.

Uğur Mumcu’nun adı “solcu” diye 1961-1972 yıllarında Adalet Parti’den belediyle başkanı ve daha sonra milletvekili seçilen Emin Dalkıran’ın adıyla değiştirildi.

Kasım ayında yaşadığımız fırtına ve büyük dalgalar, koca kaya parçaları darmadağın ederken kordondaki gezi alanları zarar gördü.

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş, tarafından 1 yıl önce yaptırılan bisiklet yolu ile Mehmet Turgut’un 20 yıl önce yaptırdığı, halı, kilim deseni kaplı yürüyüş yolunun zemini de hasar gördü.

Kayalar, Kumsal sokağa kadar sürüklendi, yeşil alanlar sular altında kaldı, konutların alt katlarını deniz suyu bastı.

Atatürk Kordonu kısmen zarar görürken, Küçük Kumla, Karacaali, Narlı, Kurşunlu Mahalle kıyıları da fırtına ve deniz dalgalarından nasibini aldı.

Kayıkhane Balıkçı Barınağı çevresinde birçok tekne battı, kıyıdaki tekneler zarar gördü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Gemlik Belediyesi el birliği ile kısa zamanda kordonu yeniden eski haline getirdi.

Bu düzenlemelerden sonra gerekli önlem alındığı sanıldı ama 17 Kasım günkü fırtına bir yıl öncekinden daha şiddetliydi ve kayalar yerlerinden oynadı, kordonlardaki, gezi alanları yine zarar gördü.

2022 yılındaki fırtına ve dalgalardan sonra kayaların arkası güçlendirilmedi.

Bu iş kasım ayındaki fırtınadan sonra akıllara geldi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İskele Meydanı’nda 2 yıl önce yaptırdığı Meydan Düzenlemesi zarar görünce, kayaların arkasına majinot hattı gibi 1.5 x 1.5 m. ölçülerinde için beton duvar ördürdü. Bu hizmet 2 ay önce tamamlandı. Kayalar düzeldi, eksikler takviye edildi.

Hepsi güzel.

Sıra Emin Dalkıran Meydanı’na geldi.

Burada da çalışmalara başlandı. Aynı beton duvarın yapılması için kayaların arkası kazıldı ve Çarşı Deresi’nden başlayarak Halk Bankası’nın karışına kadar müteahhit firma çalışmalarını devam ederken, Cuma günü sanki bu iş yeni başlıyormuş gibi temel atma töreni düzenlendi.

Aslında yapılan yerel seçimler öncesi bir gösteri yapmaktı.

Temel 3 ay önce atılmış, hizmet çoktan yol almıştı.

AKP Gemlik Belediye başkan adayını belirlemiş, seçim çalışmaları başlamıştı.

Gemlik’ten önce ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayının Cumhurbaşkanı Erdoğan yine Alinur Aktaş olacağının onayını vermişti.

Seçime 52 gün kala, Büyükşehir belediyesi 3 ay önce başlattığı bir hizmetin bugün başlıyormuş gibi temelini atması halkı kandırmadır.

Aktaş, bu hizmeti 2022 yılında yaşadığımız deniz olayında yapmış olsaydı, zarar bu kadar büyük olmazdı. Burada gecikmiş bir hizmet söz konusudur.

Tören bekledikleri kadar kalabalık olmadı. Bin kişi bile yoktu törende.

Törene, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank getirildi.

Gemlik’in en değerli tarım arazisine, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi propaganda aracı olarak yaptırılan, Türkiye’nin ilk elektrikli Yerli ve Milli Otomobili denen projenin mimarı olan Bakan (Şimdi Bursa milletvekili) Mustafa Varank ile yerel seçimlerin Gemlik’te startı veriliyordu oysa.

Beklenen kalabalığı toplayamadılar.

Toplantıya Belediye Başkan aday adayı olan eski Milletvekili Zafer Işık ve istifa eden ilçe yönetiminin asları katılmadı. Bu da aday belirlemede bir burukluğun yaşandığını (bu istifalar ile ortaya çıkmıştı) kırgınlığın giderilememesinin göstergesidir.

Ama ilginç olan şu; Cumhur ittifakının ortağı MHP Gemlik İlçe yönetimi başta ilçe başkanı Emrah Keskin’den olmak üzere, yanlarına siyasi bir figür olmamasına karşın Ülkü Ocakları Derneği’nin başkan ve yöneticileri de alarak gövde gösterisi yapması dikkatten kaçmıyor.

Oysa Derneklerin siyaset ile uğraşması yasak diye bilirim ben. Arkadaşlar resmen seçim çalışmalarına katılıyorlar.

Daha sonra AKP Seçim Bürosu’nun açılışına siyasilerle birlikte katılmaları dikkat çekici değil mi?

Bu seçimlerde AKP’nin adayı olan Refik Yılmaz’ın belediyle başkanlığı döneminde, Emrah Keskinden Belediye meclisinin MHP’li üyesi ve grup sözcüsüydü.

Yılmaz’ın en büyük muhalifleriydi MHP’liler ve CHP’liler.

Ya Osman Durdu’ ya ne demeli!

Hani şu Yılmaz’ın, Çimtaş ve Borçelik’e usulsüz arsa satışları, açılan davalar, Gemport Limanı’nın satışına karşı çıkış, Belediye hissenin korunması mücadelesi, belirlen fiyata tepkiler, liman hisselerinin Aralık ayında değil, 1 Ocak’tan sonra satışı gerçekleştirilmiş olsaydı, belediyenin kasasına 29 milyon lira gireceği hesapları.. Cihatlı Köyü’de yapılan toplu konutlara muhalefet ediş, Gemlik’in tepelere taşınmasına sert eleştiriler, daha neler, neler…

Bende koca bir dosya belge duruyor. Gün gelince bunlar kitap haline getirilir inşallah.

Sizin anlayacağınız, dünün kötü dedikleri, eleştiri yağmuruna tuttukları Refik Yılmaz, bugün umut oldu MHP’lilere.

Eskiler unutuldu, şimdi Osmanlar… Emrahlar Refik Yılmaz’ı başkan seçtirmek için kapı, kapı dolaşacaklar.

Başkanlık sırasının MHP’de olduğu sanısıyla, birden başlayan heyecanlanmalar, koşuşturmalar, istifalar, seçim çalışmalarına herkesten önce başlamalar.

Ankara’daki pazarlıklarda, Gemlik’i yine AKP ye bırakılmasıyla MHP birden duruldu, heyecan düştü.

Bu sırada, Özcanbaz ile Durdu arasında başkanlık adaylığı konusunda yarış yaşandı. Ama, kısa sürdü. Şimdi MHP ister istemez eskilerin üzerine sünger çekip, hiçbir şey olmamış gibi, hiçbir şey söylenmemiş gibi, Refik Yılmaz için kapı, kapı dolaşıp oy istenecek.

Ama bana sorarsanız, Cumhur İttifakı kendini buğday ambarında gördüğü için, ‘seçimler çanta da keklik’ sanılıyor.

Kulağıma gelen bilgilere göre, R.Y. Belediye Başkanı seçildiğinde, Başkan Yardımcılıkları pazarlığının yapıldığı, MHP’nin 2 başkan yardımcılığı istediği, yapılan görüşmelerde bunun bire indirildiği, Büyük Birlik Partisi’nin geçen dönem adayı olan Hacı Ömer’in de, 2. Başkan Yardımcılığı’na getirileceği söylentileri sokaklarda konuşuluyor.

Siyaset böyle bir şey işte.

Ortak çıkarlar oldu mu, eskinin kötüsü, yeninin iyisi olabiliyor.

Önümüzdeki günlerde de siyasi yorumlarıma devam edeceğim. Beni izlemeye devam edin.

Bu arada, Gemlik Körfez Tv. olarak deneme yayınlarımıza başladık.

Kısa bir süre sonra daha kaliteli yayınlarda buluşmak dileğiyle…

Yapma be Osman kardeşim.,

Bakan ve Aktaş konuşmalarında Gemlik’e yaptıkları hizmetlerden bol bol söz ettiler. Aziz halkımızda oturduğu yerden onları alkışladı.Diğer Yazıları